Oversigt over tidligere udstillinger på KunstPunkt er under udarbejdelse.

der tages forbehold for fejl, men vi hører gerne fra jer, hvis I har rettelser.

Desværre kan vi ikke lave fuldstændig oversigt i alle årgange, også her modtages suplerende info gerne

Udstillinger 2011 -2012 - 2013 - 2014 - 2015  2016 -2017 -2018 -2019

 

udstillinger 2011

 2011

Titel på udstillingen

Vi har desværre ikke navne på alle udstilleren

03.03 - 17.03.11

 

 

15.04 - 28.04.11

Påske

Anne Grethe Nielsen og flere

13.05 - 19.05.11

 

Pia Østergaard

20.05 - 03.06.11

 

Hanne Steen Jensen

10.06 - 16.06.11

Når Pinsesolen danser

Anne Grethe Nielsen, Bente Rotzler, Birthe Anna, Connie Nielson, Gurli Vad Andersen, Hanne Frederiksen, Inga Korsholm, Ingelise Hansen, Jørgen Rubæk, Karin Jensen, Kirsten Hansen, Karen Anne Jørgensen, Pia Østergaard

24.06 - 16.06.11

NO LIMITS

Gurli Vad Andersen & Berit Marianne Kyed

08.09 - 21.07.11

 

Anne Grethe Nielsen

22.07 - 07.08.11

Sommerudstilling
Fascination af huse

Gunnar Grønborg, Edith Moldt, Aase Hyldahl, Connie Nielsen, Leila Holberg, Bente Reindel, Marie Relztor (Bente Rotzler) Luise Böttern, Christa Conradsen, Birthe Anna

12.08 - 25.08.11

 

Kirsten Hansen

26.08- 08.09.11

Strøg og Streger (Solo udst.)

Lars Tholander

22.09 - 23.09.11

 

Sussie Herold og flere

06.10 - 13.10-11

 

Leila Holberg

11.11 - 17.11.11

 

Eva & Jan Asmussen

18.11 - 01.12.11

 

Jørgen Rubæk

02.12 - 29.12.11

1 års fødselsdagsudstilling
Årets gang i Dannevang

Lone Kanne-Hansen, Henriette Andresen, Kirsten Nielsen, Edith Moldt, Bente Rotzler, Connie Nielson, Aase Hyldal, Karen Anne Jørgensen, Erik Pedersen,Lars Tholander, Gurli Vad Andersen, Anne Grethe Nielsen, Birthe Anna, Karen Billund,
UNG KUNST: MidtAls Friskole

Udstillinger 2012

2012

Titel på udstillingen

Navne på udstillerne
der mangler dog oplysninger om en række udstillere

04+05+11+12
+18+19.2.12

Forargelsens hus

Arne Koben (A.P. Hansen), Anne Grethe Nielsen, Margit Eriksen, Margit Christensen, Bente Rotzler, Gurli Vad Andersen, Lars Tholander

----------

17.02 - 08.03.12

Maratonpainting

Gurli Vad Andersen m. fl.

----------

30.03 - 12.04.12

Påske

Ingelise Hansen

----------

12.04 - 25.04.12

De 9 kvikke

Leila Holberg, Margit Christensen, Lars Tholander, Hanne Frederiksen, Karen Inge Andersen, Karin Jensen, Jytte Larsen, Hanne Steen, Birthe Anna

----------

18.05 - 24.05.12

 

Pia Østergaard evt flere

----------

25.05 - 31.05.12

Pinse (stuen)

Dea Enna

----------

25.05 - 31.05.12

Pinse (1.sal)

Charlotte Hansen

----------

01.06 - 14.06.12

SJAK

Birthe Corneliusen og flere

----------

21.06 - 05.07.12

 

Anne Grethe Nielsen og Gurli Becker

----------

06.07 - 12.07.12

 

Karen Pedersen + evt. flere

----------

20.07 - 02.08.12

Stilforvirring

Birthe Anna, Gudrun Ohlsen, Leila Holberg, Karin Jensen, Gudrun Adrion, Erik Pedersen, Jytte Larsen, Karen Anne Jørgensen, Bente Rotzler
UNG KUNST: Midtals friskole /Tegninger og skulpturer

----------

10.08 - 23.08.12

 

Birgit Enggaard Nielsen

----------

14.09 - 27.09.12

Optimisterne + 2

Sussie Herold, Sine Jacobsen, Helen Laustsen, Erne Bekhøj, Marianne Kjær Nissen,
og Mindeudstilling for Gurli Vad Andersen
UNG KUNST: Nybøl Børnehus

----------

05.10 - 18.10.12

ICONICSTATS

Lars Tholander

----------

02.11 - 07.11.12

Go' nu nat

Tonni Museth, Birthe Anna, Marianne Mathiasen, Pia Østergaard. Anne Grethe Nielsen, Karen Anne Jørgensen, Karin Jensen, Lars Tholander

----------

09.11 - 22.11.12

Blandede bolcher

Marianne Mathiasen, Bente Rotzler, Charlotte Hansen, Anne Grethe Nielsen, Lisbeth Holm, Karen Anne Jørgensen, Lene Holdbjerg-Larsen

----------

23.11 - 05.12.12

Paletpigerne og gæsteudstiller

Helen Dalvig, Gitte Reid, Ene Langmack, Helen Laustsen, Sine Jacobsen, Sussie Herold
UNG KUNST: Sønderjylands kunstskoles juniorhold

----------

07.12 - 09,12.12

Marathon painting

12 kunstnere maler på livet løs

----------

10.12 - 27.12.12

2 års Fødselsdagsudstiliing

Opl. mgl.

----------

udstillinger 2013

2013

 

 

01-02- 14-02.13

Debut ++

Nina Rosenkilde Jessen, Reinhard Bertram, Olga Bertram, Lisbet Christensen, Hanne Kaas, Karen Skov Andersen, Lily Hansen, Lene Holdsbjerg Larsen, Lisbeth Holm, Henriette Andresen, Lars Tholander.
UNG KUNST: Navn mgl.

----------

08-03- 21-03.13

Art 10

 Navne mangler

----------

22-03- 04-04.13

De  7 +1

Aase Hyldal, Nina Rosenkilde Jessen, Luise Fuch Bøttern, Bente Rotzler, Jytte Larsen, Bente Bryde, Karin Jensen, Erik Pedersen
UNG KUNST: 15 af kunstnernes børn og børnebørn

----------

11-05- 16-05.13

Ler og Lærred

Louise Böttern, Sonja Hansen, Eliane Karecki, Leila Holberg

----------

17-05- 30-05.13

For enden af Bifrost

Carina Krusell, Birthe Anna, Connie Nielsson, Lars Tholander, Tonni Museth, Hanne Frederiksen, Jørgen Rubæk, Gunnar Grønborg, Nina Rosenkilde Jessen, Margit Eriksen, Britt Herskinn, Karin Jensen, Anita Del Pin

----------

31-05- 06-06.13

Galeri  Zethna

Arne Jessen, Ingrid Duus, Lisbeth Holm, Alice Johansen, Gudrun ”Gugge” Ohlsen, gæst Edel Hansen
UNG KUNST: Ahlmannskolen

----------

14-06- 27-06-.13

Plads Til Alle

Karen-Inge Andersen, Britt Herskinn, Jonna Jørgensen, Carina Krusell, Karin Jensen, Hanne Jacobsen, Lissi  Jacobsen, Lis Egtved, Lisbeth Holm, Unny Bojsen, Solvejg Freiberg, jette Jørgensen, Jørgen Rubæk, Inge Hingst C., Christian Petersen,
UNG KUNST: Børnene fra Vollerup gård

----------

28-06- 11-07.13

Galge 13

Anne Grethe Nielsen, Gurli Becker + 2 mere

----------

12-07- 25-07.13

Papir & Pral

Anne Marie Seehagen, Tonnu Museth, Lars Tholander, Birthe Anna, Karin Baum, Gudrun Adrion, Marianne Mathiasen

----------

26-07- 08-08-13

Blomstringstid...

Karen Anne Jørgensen, Marianne Mathiasen

----------

09-08- 22-08.13

Lyspunkt i KunstPunkt

SJAK
Walter Kvolbæk, Helen Nagel, Rita Dall, Anne Misch Petersen, Birthe Cornelius, Kirsten Hansen, Georgina Jensen, Birgit Marie Kjær, Elsa Ottesen, Tonny Larsen, Christa Ryborg, Jørgen Schmidt, Arne Søndergaard,
UNG KUNST: Kunstnernes børnebørn

----------

23-08- 05-09.13

Paletpigerne og Optimisterne

Paletpigerne og Optimisterne: Helen Dalvig, Gitte Reid, Ene Langmack, Christa Conradsen, Helen Laustsen, Sine Jacobsen, Sussie Herold
UNG KUNST: Helen Dalvigs børnehold

----------

06-09- 12-09.13

Vaso

Alvaro Abreu

----------

06-09- 12-09.13

Billedkunst og smykker

Helen Dalvig

----------

13-09 - 26-09.13

Arthur
Kunstnersyndukatet

Gro Sveen, Lars Tholander, Tonni Museth, Palle Eriksen
UNG KUNST: Ulkebøl skole 3. B

----------

27-09- 03-10.13

Filt og malerier

Hanne Nothlev, Inger Berg, Ingrid Duus, Lisbeth Holm, Unny Bojsen, Jørgen Rubæk

----------

04-10- 17-10.13

Farmors gallerie + gæsteudstillere

Farmors Galleri: Grethe Skov Andersen, Mette Andersen, Bodil Mortensen, Karin Stie Schwarz, Rita Larson, Mona Lorentzen,
UNG KUNST: Kunstnernes børnebørn

----------

25-10- 07-11.13

Lys i roen

Bente Rotzler, Jørgen Rubæk, Nina Rosenkilde Jessen, Helle Bo Tagesen, Jesus Ortega Aquilera, Carina Krusell, Charlotte Hansen, Anne Grethe Nielsen, Lars Tholander.
UNG KUNST: Nørreskovskolen Guderup; / FARVELÆRE

----------

22-11 - 28-11.13

Kontraster

NOTA BENE;
Ulla Arleth, Jørgen Stougård, Hanne Haaber Hansen, Signe Krogsgård, Anne Grethe Nielsen

----------

29-11- 02-01.14

Kunstpunkts 3 års fødselsdagsudstilling

45 kunstnere udstiller
 UNG KUNST:

5. KL.Nørreskovskolen Guderup/ Tegn dit hus
Ahlmannskolen

----------

 

Udstillinger 2014

Tid

Udstillinges navn

 

17-01- 06-02.14 

Tirsdagsmalerne 

Aase Simonsen, Conni Sandholt, Leila Holberg,
Christa conradsen, Grethe Jørgensen, Hanne Jønsson,
Lykke Seffinger, Dagmar Bødewadt

07-02- 20-02.14 

Farver i mørket. 

Carina Krusell, Grethe Hoeg Lorenzen, Inge D. Schrankenmüller,Jesus Ortega Aguilera, Sonja Kristensen, Unny Bojsen og Ann Grandt.
UNG KUNST:  Idrætsbørnehaven Skratmosen

28-02- 13-03.14 

Maskerade

Bente og Armin Rotzler, Lars tholander, Birthe Anna, Ingrid Duus, Arthur F. Cleary
UNG KUNST: 2 a + 2 b Augustenborg skole
---------

14-03- 27-03.14 

Plejer er død

Henriette Andresen, Birthe Anna, A. P. Hansen  mf 
Nina Rosenkilde Jessens klasse/ Skrotugler

28-03-10-04.14 

ART10 Forår 2014

Ulla Rerup mf
---------

11-04 - 24-04.14 

Påske

Erik Pedersen - Marina Christiansen – Charlotte Hansen - Ingrid Duus - Karen Wendelboe – Jytte Larsen –Ene Langmack - Kirsten Steenfatt - Bente Rotzler –Kaj Pedersen
UNG KUNST: Børnebørn
---------

25-04- 08-05.14 

Kyed, Kragsig og Frøsig 

Berit Kyed, Jan Kragsig, Else Frøsig
UNG KUNST: Sønderskovskolen /Hundertwasser

09-05- 15-05.14 

Kathrine`s billeder 

 Kathrine Jessen

16-05- 29-05.14 

Forårsudstilling   Zethna 

Arne Jessen, Ingrid Duus, Alice Johannsen, Lisbeth Holm, Gudrun Olsen "Gugge"
---------

30-05 - 05-06.14 

VI ER

Bente Bryde, Aase Hyldal, Nina Rosenkilde Jessen, Ingrid Jæger, Lilly Hansen, Laila Olsen, Ulla Hansen og Bente Rotzler
UNG KUNST: Børnebørn

----------

06-06 - 19-06.14 

Se Pinsesolen danse

Robin Petersen. Britt Herskinn, Pia Østergaard, Birthe Anna, Marina Christiansen, Hanne A. Jacobsen, Gudrun Adrion, Conny Dammann, Jesus Ortega, Hanne Nothlev, Jørgen Rubæk, Ingrid Kvist Hansen, Rita Dall og Caja Wacherhausen. (KP udst. Udv.)

----------

20-06- 03-07.14 

Mellem himmel og jord

Marie Voss, Carina Krusel,l Karin Jensen, Helle Bo Tagesen, Annette Hansen
UNG KUNST: Kunstnernes børnebørn
---------

04-07- 10-07.14 

Pensler og ler

Kirsten Christensen , Hanne Frederiksen
og Christian Petersen

----------

11-07- 24-07.14 

Rod i atelier 

Else Nielsen, Elsebeth Storm, Britt Herskinn, Christian Petersen
----------

18-07- 24-07.14 

Filt. Hanne Nothlev  

Hanne Nothlev, Inge Berg

----------

25-07- 31-07.14 

Fasination af huse

Eva Steffensen, Christa Conradsen, Jytte Larsen, Birthe Anna , Bente Rotzler og gæster (Udstl. Udv.)
UNG KUNST: NAVN MANGLER

----------

01-08- 07- 08.14 

Kunstgruppen UNICA 

Navne mgl

----------

08-08-14-08.14 

En udstilling man kan stole på

Eva Steffensen,  Jørgen Rubæk, Britt Herskinn, Unny Bojsen, Laila Olsen, Bithe Anna, A.P. hansen, Karin Baum, Karen Inge Andersen, Ingrid Duus, Helen Dalvig, Ingeborg Jürgensen, Jesus O. Aquilera, Lisbeth Holm. (KP udst. Udv.)

----------

15-08- 28-08.14 

I mod løvfald

Vibeke Fonnesberg, Bente Sloth Møller, Alvaro Abreu, Lars Tholander 

----------

29-08- 04-09.14 

Finurligheder

Poul Erik Rasmussen 

----------

05-09- 18-09.14 

Paletpigerne og Optimisterne  

Helen Laustsen, Sine Jacobsen. Sussie Herold, heln Dalvig, Ene Langmack, Lissi Schell Jacobsen
UNG KUNST: Helen Dalvigs børnehold

----------

19-09- 25-09-14 

Lions Club

Kunstnere der har doneret værker, udstiller både donerede og andre værker

----------

25.0.9- 14 

Kunstaktion Lions Club

Lions Club

----------

26-09- 02-10.14 

"Herfra min verden går"

Jette Chaline Christensen, Aase Simonsen, Lærke Bech

----------

26-09- 02-10.14

3 solsikker i en vase

26 af Kunstpunkts kunstnere havde taget AP`s udfordring, om at male 3 solsikker i en vase, 50x50 cm op

----------

03-10- 16-10.14 

Strøg & Streger 

Vibeke Fonnesberg og Lars Tholander
UNG KUNST: NAVN MANGLER

----------

17-10- 30-10.14 

Spræl i kunsten og kommunen

A.P.Hansen og en række kunstere fra KP, maler 31 byrødder som sprællemænd
UNG KUNST: NAVN MANGLER

----------

31-10- 13-11.14 

Colorful Bricks Of Cultures”-

Joan Riis, Helen Dalvig, Carina Krusell, Charlotte Hansen, Marina Christiansen, Ingrid Duus, Laila Holberg, Georgina Jensen

14-11- 27-11.14 

Exiten 14, Quat rum 

Kirsten Hansen, Karin Palm, Rudi Plehn, Birgit Marie Kjær
UNG KUNST: Børnebørn

----------

28.11- 04.12.14  

Laboratorium 1

Hanne Kaas, Bodil Hansen, Nina Tholander, Hanne Jacobsen

-----------

05-12- 01-01.15 

TID   4 års fødselsdagsudstilling

Malou Reedorf – Rita Dall – Ruth Søe – Bente Bryde – Anne Grethe Nielsen –Aase Hyldal – Erik Petersen – Marie Voss – Mikio Sato – Sonja Hansen – Unny Bojsen – Edith Moldt – Lissi Jacobsen – Kitty Reedorf –Conny Dammann – Birthe Anna
UNG KUNST: 4.b Ahlmannskolen

-----------

 

Udstillinger 2015

Tid

 

 

06.02 -12.02

Leila, Lajla, Ida

Leila Holberg, Laila Hartig, Ida Nielsen
UNG KUNST Flora Anna Kræmer jørgensen

13.02 - 26.02

Den Kreative Klasse

BGK
Sara Kristina Brodersen, Cecilie Lyng Andersen, Mica Odefrey, Amalie Lindgaard Baldersbæk, Michel Esklund, Lasse Moos, Sofie Amimée Møller Larsen og Lasse Godbersen.

27.02 -12.03

Kvinde i Centrum

Jytte Larsen, Marianne Kjær Nissen, Laila Olsen, Karen Anne Jørgensen, Anne Grethe Nielsen, Joan Riis, Marie Voss, Annette Møller, Marina Christiansen, Rie Burkal, Susanne Kronborg, Helen Dalvig,
UNG KUNST: Flora Anne Kræmer (Pigeansigter)

12.03 - 26.03

Forårsudstilling

Art 10
Hanne Jönsson, Britta Goosmann, Susanne Seehagen, Bodil Jacobsen, Ulla Rerup, Grethe Thygesen Jørgensen, Lykke Bæk Seefinger, Else Karin Nissen, Conni Sandholdt, Pia Rygaard.
1A Nydamskolen

27.03 - 09.04

Påskeudstilling

Lissi Schell Jacobsen, Ruth Søe, Erik Pedersen, Britt Herskinn, Jytte Larsen, Lene Klock, Karin Baum, Aase Hyldal, Christine Riis, Karen Wendelboe, Bente Bryde, Anne Grethe Nielsen.

 

 

lukket

17.04 - 30.04

DEBUT

Berghild Holst, Levin Sepstrup, Anka Lüttermann, Jytte Nørulf, Marianne Ruwald, Connie Vick, Johanne Jacobsen, Bente Lauridsen, Ingrid Kvist Hansen, Lisbeth Christensen, Mikio Sato, Susanne Bikx Kronborg.
Nørreskovskolen: Træets år”

01.05 - 07.05

Zethna

Alice Johannsen, Ingrid Duus, Arne Jessen, Lisbeth Holm

09.05 - 21.05

"VI 7"

Bente Rotzler, Bente Bryde, Aase Hyldal, Jesus Ortega aquilera, Inge Schrankenmüller, Armin Rotzler, Edel Hansen

22.05 - 04.06

men sko må jeg ha

Anne Grethe Nielsen, Birthe Anna, Christa Conradsen, Else Taisbak, Karin Baum, Lisbeth Holm, Poul Erik Rasmussen, Ulla Rerup, Unny Boisen

12.06 - 25.06

Augustenborg

Udstillerlisten er ikke komplet:
Rita Dall, Jytte Larsen, Anne Grethe Nielsen, Helen Dalvig, Erik Pedersen, Aase Hyldal, Birthe Anna, Lars Tholander, Gurli Becker, Inge Hingst,

26.06 - 11.07

Farmors

Karen S. Andersen, Lene Schrøder, Tage Aagård, Karin Stie Schwarz

26.06 - 11.07

Mosaik, og alt godt ved havet”.

Ruth Søe, Rita Dall og Inge Hingst

13.07 - 06.08

azur

Lars Tholander, Alvaro Abreu, Vibeke Fonnesber, Bente Sloth Møller

07.08 - 13.08

Textilgruppen

charlotte Hansen, Jytte Larsen, Johanne Jacobsen, Inge Brodersen, Bente Lauridsen, Ulla Høi, Ida Nielsen, Inge Hingst

14.08 - 23.08

"3"

Anne Grethe Nielsen, Birgit Hugger, + evt Hanne Christensen

28.08 - 10.09

Kulørpigerne

Annie Hell, Giesela Ley, Helle Bo Tagesen, Marie Voss, Jytte Larsen

11.09 - 24.09

Paletpiger og Optimister

Ene Langmack, Gitte Reid Wind, Helen Dalvig, Sussie Herold, Helen Laustsen, signe Jacobsen, Helle Evers,
UNG KUNST: Philip Burkal Hoel

25.09 - 08.10

Familie

Amanda Nygren, Jes Jessen, Bo Frøsig, Mette Frøsig, Else Frøsig

09.10 - 15.10

Tori + Bommerang

Ria Korsholm Madsenm Tove Hansen, Pernille Elmgreen, Hjørdis Hanen, Sten Boye Poulsen

16.10 - 22.10

Naturen

Lise Christensen og Kristina Andersen

23.10 - 29.10

Black & White

Anne Grethe Nielsen, Gurli Becker

30.10 - 12.11

Dias de los Muertos

Charlotte Hansen, Bente Sloth Møller, Lars Tholander, Georgina Jensen, Gudrun Adrion, Bente Rotzler, Armin Rotzler
UNG KUNST Æblegårdens friskole

13.11 - 22.11

Lions Club

Udstilling af donerede værker, med efterfølgende aktion

23.11 - 29.11

Laboratorium 2

Hanne Kaas, Bodil Hansen, Hanne A. Jacobsen, Nina Tholander

12.12 - 21.01.16

Censureret 2015/16

Anne Grethe Nielsen, Sønke Büsen, Helle Evers, Else Bonde Thierry, Else Bonde Thierry, Bente Højer, Kate Kanstrup Nielsen, Fritze Lundstrøm, Kate Kanstrup Nielsen, Karin H. Jensen, Else Frøsig, Thomas Meseberg, Hanne Jacobsen, Henriette H. Rask, Deborah Damgaard-Hansen, Karin Baum, Levin Sepstrup, Marie Voss, Kirsten Hjortlund, Inge Buhl, Henrik Soelmark, Claus Axelsen, Kirsten Steenfatt, Else Taisbak, Jan V. Jensen, Anne-Marie Just, Charlotte Hansen, Inger M. Dethlefsen, Leif Gerhard Nissen, Michael Jensen, Gurli Becker, Gudrun Adrion, Bente Sloth Møller, Cornelia Uphoff, Armin Rotzler, Marion Zobel, Heinke Preuss, Helen Dalvig, Birthe Anna, Else Taisbak, Leila Holberg, Inge von Krottnaurer, Hanne Kaas Laursen, Andreas Hens, Heinke Preuss, Carina Krusell, Rita Dall, Bodil Bjerregaard, Betty Sofie Nielsen, Ruth Søe,

Udstillinger 2016

udstillinger 2016

 

 

12.12 15 -

21.01.16

Censureret udstilling
2015/16

Anne Grethe Nielsen, Sønke Büsen, Helle Evers, Else Bonde Thierry, Else Bonde Thierry, Bente Højer, Kate Kanstrup Nielsen, Fritze Lundstrøm, Kate Kanstrup Nielsen, Karin H. Jensen, Else Frøsig, Thomas Meseberg, Hanne Jacobsen, Henriette H. Rask, Deborah Damgaard-Hansen, Karin Baum, Levin Sepstrup, Marie Voss, Kirsten Hjortlund, Inge Buhl, Henrik Soelmark, Claus Axelsen, Kirsten Steenfatt, Else Taisbak, Jan V. Jensen, Anne-Marie Just, Charlotte Hansen, Inger M. Dethlefsen, Leif Gerhard Nissen, Michael Jensen, Gurli Becker, Gudrun Adrion, Bente Sloth Møller, Cornelia Uphoff, Armin Rotzler, Marion Zobel, Heinke Preuss, Helen Dalvig, Birthe Anna, Else Taisbak, Leila Holberg, Inge von Krottnaurer, Hanne Kaas Laursen, Andreas Hens, Heinke Preuss, Carina Krusell, Rita Dall, Bodil Bjerregaard, Betty Sofie Nielsen, Ruth Søe,

----------

29-01- 11-02.16

BGK eleverne

Navne mangler
UNG KUNST: 2. kl Privatskolen Als

----------

26-02- 10-03.16

Kvindernes univers

Laila Olsen, Rie Burkal, Marie Voss, Joan Riis,
Karen Anne Jørgensen, Annette Møller, Helen Dalvig, Anne Grethe Nielsen
ung kunst: 2. kl Privatskolen Als

----------

18-03- 31-03.16

KunstPunkts Påskeudstilling

Hanne Christensen, Anne Dorthe Østergaard, Birgit Enggaard Nielsen,  Ulla Rerup, Gudrun Ohlsen, Gitte Reid, Edel Kitter, Ingeborg Jurgensen, Ruth Søe, Anne Grethe Nielsen, Bente Rotzler, , Karen Anne Jørgensen, Unny Bojsen, Britt Herskinn, Jesus Ortega Aguilera , Rita Dall, Lene Kloch, Erik Pedersen.
UNG KUNST: Ahlmannskolen U1 + V

----------

01-04- 14-04.16

Art 10
Fantasi eventyr

Hanne Jønsson, Britta Goosmann, Susanne Seehagen, Bodil Jacobsen,
Grethe T. Jørgensen, Lykke Bæk Seffinger, Else Karin Nissen,
Conni Sandholdt, Pia Rygaard, Ulla Frank Rerup
UNG KUNST: 2. A Nydamskolen
----------

15-04- 21-04.16

Maraton ko maling

Anne Grethe Nielsen, Hanne Jacobsen, Bente Rotzler

----------

22-04- 05-05.16

Verden i Focus

Peder Nors
UNG KUNST: Kreativ linje Augustenborg skole

----------

06-05- 12-05.16

ZETHNA Forårsudstilling

Alice Johansen, Arne Jessen, Ingrid Duus, Lisbeth Holm

----------

13-05 - 26-05.16

Temaudstilling om Grønland
pinse

Fritze Lundstrøm, Marianne Ruwald, Kate Kanstrup Nielsen, Erik Pedersen, Lisbeth Holm, Ruth Søe

----------

27-05- 09-06.16

Britt Herskinn med gæster 

Britt Herskinn Stig Aunfelt
3 generationer kunstner familien Welin
Leif Welin (1. generation) Jane Barlow  (F. Welin) (2. generation) Hans Henrik Welin (2. generation)
Andreas Welin (3. generation)
----------

10-06- 23-06.16

VI

Bente Bryde, Aase Hyldal, Jesus Ortega Aguilera, Ingrid Jæger, Ulla Hansen, Edel Hansen, Bente Rotzler
UNG KUNST: Børn og Børnebørn

----------

24-06- 07-07.16

Wasser, Wellen Wind und Mehr

Rita Buettner, Marlies Biermann, Sabine Bovensiepen, Christine Buettner,  Regine Hahn, Thomas Hain, Margot Hauck, Angelika Kammhoff, Marion Loh, Thomas Meseberg, Sabine Stanjek, Nils Winderlich, Carmen v. Boetticher-Geiger
UNG KUNST: Musik und Kunstschule Kammhoff

----------

08-07- 14-07.16

Filt til krop og sjæl

Hanne Nothlev, Britta Hæstrup

----------

08-07- 14-07

2x Scheel

Sara Scheel, Lissi Scheel Jacobsen

----------

15-07- 21-07

ESSENS

Kunstnergruppen Møllen
Elisabeth Kiefer, Erna Gilsdottir, Ernst Nicolaisen, Jørgen Møller, Kim Steffensen, Kristian F. Jørgensen, Merete Wøldike Schmith, Pia Davidsen , Tove Bjerrum, Ulla Fobian, Ulla Haussø,, Vibeke Laursen

----------

22-07 - 04-08.16

Azur

Lars Tholander, Bente Sloth Møller, Alvaro Abreu, Vibeke Fonnesberg

----------

05-08- 25-08.16

Kirsten Hansen 1936 -2016
Retrospektiv udstilling

Kirsten Hansen, Birgit Marie Kjær
UNG KUNST: Signe Brodersen

----------

19-08- 25-0816

Så farverig er vores verden.
(So bunt ist unsere Welt)

Peter Michael Heyer, Gudrun Thomas- Feuker og Bernd Lassen.

----------

02-09- 08-09.16

Nordiske landskaber. Foto og akvarel

Bodil Hansen og Kristian Levin

----------

09-09- 15-09.16

SJAK

SJAK.
hrista Ryborg, Georgina Jensen, Helen Nagel, Christina Nagel, Vibeke Thordal, Anne Misch Petersen, Jørgen Schmidt Lajla Hartig
UNG KUNST: 7. B Sønderskovskolen

----------

23- 09 - 29-09.16

Anne Arnfeld og flere

Anne Arnfeldt og flere

----------

30-09- 06-10

Lad øjet tænke

Optimisterne og Paletpigerne
Ene Langmack, Gitte Reid, Helen Laustsen, Sine Jacobsen, Sussie Herold, Marianne Kjær Nissen.

----------

14-10-20-10.16

Torri Gruppen

Ria Korsholm Madsen, Tove Hansen, Sten Boye Poulsen

----------

21-10-30-10.16

Mikio Sato 75 år

Mikio Sato

----------

21-10-03-11.16

PIECES FROM A LOGBOOK

Hanne Kaas

----------

04-11-- 10-11.16

Mixed Media

Carina Krusell, Annette Møllen

----------

18-11-- 24-11.16

Laboratorium 3

Nina Tholander, Hanne Kaas, Hanne Jacobsen og Bodil Hansen

----------

09.12-16 -
15-01-17

Censureret udstilling

Andreas Hens, Anna B. Sidorovs, Anne Grethe Nielsen, Berghild L. Holst, Berit Marianne Kyed, Bettina Schwarze, Britta Lehmann, Christa Holm, Dorisi Germann, Dorte Boe, Edel Hansen, Elisabeth Lehner, Ene Kirstine Langmack, Finn Steenfatt Thomsen, Fritze Lundstrøm, Gitte Reid Wind, Hanne Christensen, Helen Nagel, Inge Hingst, Inge Thorning, Inger  Dethlefsen, Jørgen Bork Hansen, Karen Anne Jørgensen, Kirsten Steenfatt, Lars Tholander, Marianne Kjær Nissen,  Marie Voss, Merete Kjær Larsen, Ole Vandborg Mikkelsen, Ruth Søe, Signe M. Krogsgård, Suzanne Jagd, Sønke Büsen
----------

 

Udstillinger 2017

00-12-16 – 12-01-17

Censureret

Andreas Hens, Anna B. Sidorovs, Anne Grethe Nielsen, Berghild L. Holst, Berit Marianne Kyed, Bettina Schwarze, Britta Lehmann, Christa Holm, Dorisi Germann, Dorte Boe, Edel Hansen, Elisabeth Lehner, Ene Kirstine Langmack, Finn Steenfatt Thomsen, Fritze Lundstrøm, Gitte Reid Wind, Hanne Christensen, Helen Nagel, Inge Hingst, Inge Thorning, Inger  Dethlefsen, Jørgen Bork Hansen, Karen Anne Jørgensen, Kirsten Steenfatt, Lars Tholander, Marianne Kjær Nissen,  Marie Voss, Merete Kjær Larsen, Ole Vandborg Mikkelsen, Ruth Søe, Signe M. Krogsgård, Suzanne Jagd, Sønke Büsen

----------

17-01- 26-01-17

Kunst i Kulissen

Inge Olsen

----------

17-01- 26-01-17

Mindfulness

Sönke Büsen/ Galeri Zonderbourg

----------

27-01– 09-02-17

BGK Syd nye værker 

Camila Schandorph Jensen, Dana Møller Frost, Didde Larsen, Hanna  Pihl Browa, Jacob Wellin, Jennifer Lund Lind, Lena Klinge Rasmussen, Lucas Amgrimson, Marie Pedersen, Michelle Schultz Thomsen, Rene Kellner

----------

10-02– 23-02-17

Foto udstilling

Anne-Kathrin Pries, Britta Kromand, Else Marie Wøjcik, Inga L. Selmer Hammer, Lisbeth Jøhnk, Mogens Frederiksen, Steen Vester, Sten Boye Poulsen, Ulla Fenn,

----------

03-03– 09-03-17

Kvindernes Univers

Annette Møller, Birgit Hugger, Birthe Anna, Christa Conradsen, Dorthe Corneliussen, Edith Moldt, Karen Anna Jørgensen, Laila Olsen, Nina Tholander
UNG KUNST: 4 PIGER FRA Ahlmannskolen

----------

17-03– 23-03-17

Kunsthåndværk

Allan Kock, Anne Henningsen, Bente Lauridsen, Dagmar Bødewad, Ida Nielsen, Inge Brodersen, Johanne Jacobsen

----------

24-03- 06-04-17

Plads til alle

Inken Østerby, Anna Ranfelt, Jonna Jørgensen, Jytte H. Behrens, Jytte Petersen, Kirsten Christensen, Rikke Nissen
Poul Peter Thygesen, Inga L. Selmer Hammer
UNG KUNST Kathrine Palnov og Kalinka Ranfeldt Tørngreen
----------

07-04-– 20-04-17

KP påskeudstilling

Anne Grethe Nielsen, Erik Pedersen, Erik Pedersen, Carina Krusell, Ingeborg Jürgensen, Karen Anne Jørgensen, Suzanne C. Jagd, Ulla Rerup, Jytte Larsen, Britt Herskinn, Charlotte Hansen, Edith Kitter, Eckhard Kitter.
UNG KUNST: Midtals friskole

----------

21-04– 04-05-17

ART 10
Forårs udstilling 

Bodil Jacobsen,  Britta Goosmann, Conni Sandholdt, Else Karin Nissen, Grethe Thygesen Jørgensen, Hanne Jønsson, Lykke Bæk Seffinger, Pia Rygaard, Susanne Seehagen,
UNG KUNST: 3. A Nydamskolen

----------

05-05– 18-05-17

"VI"

Bente Bryde, Bente Rotzler, Inge Schrankenmüller, Ingrid Jæger, Ulla Hansen, Aase Hyldal, Edel Hansen
UNG KUNST: Andrea Hansen og Luna Rotzler

----------

26-05– 08-06-17

Linie-Farbe-Grenze

Silja Gothe, Martin Schräde
UNG KUNST: Hørup centralskole 2. b 

----------

09-06 – 22-06-17

Herfra min verden går

SMS 1935
ELVA Hansen, ANNIE Glistrup, ELSE Frøsig, FLEMMING Jensen, GRETHA Larsen, HENRIK Fischer, KARIN M Petersen, MAJA Ejnars, SOLVEIG Larsen, THORLAI Ishøy
UNG KUNST: Børn og børnebørn

----------

23-06– 06-07-17

Sekstifem

Anne Grethe Nielsen

----------

07-07 -13-07-17

Kvinder og blomster

Leila Holberg

----------

14-07– 20-07-17

Vi vandrer videre i filtens verden

Hanne Nothlev, Kirsten Lang
UNG KUNST: Nordals dagpleje

----------

14-07– 20-07-17

Kunsttegning af Miniature

Sahar Sadat Khastoo

21-07– 03-08-17

Blow ups

Ib Trebbien, Kirsten Trebbien,, Ragne Sigmond, Jesper Bo Jensen, Stefan Mehl Ludvigsen
UNG KUNST: Trebbiens børnebørn

----------

11-08– 24-08-17

Nordisk natur

Zethna
Alice Johansen, Arne Jessen, Ingrid Duus, Lisbeth Holm

----------

26-08 – 27-08-17

Kunsthåndværker marked

Bente Rotzler, Børge og Ingeborg Jürgensen, Ingeborg Krogsgård, Karen-Inge Andersen, Kirsten Hammeleff, Sussie Herold, Ulla Rasmussen

----------

01-09– 07-09-17

Mangfoldighed

Susanne Hövelmann-Schulze og Torsten Schulze

08-09– 14-09-17

De 3+

Anni Muus, Dorthe Brodersen, Gerd Bargum Petersen, Gudrun (Gugge) Ohlsen, Renè Brodersen
UNG KUNST:Oksbøl friskole

----------

15-09– 21-09-17

"HØNS"

Karen Anne Jørgensen-Else Frøsig-Mette Frøsig-Helen Dalvig-Jonna Jørgensen-Karin Jensen-Ruth Søe-
Susanne Hövelmann Schulze -Torsten Schulte-Hanne Jacobsen-Ene Langmack-Ida Nielsen-Karen Wendelboe- 
Edel Hansen-Ria Korsholm-Madsen-Sten Boye Poulsen-Anne Grethe Nielsen– Annette Møller-Ulla Frank Rerup
UNG KUNST: børnebørn

----------

22-09– 05-10-17

Pap Sculpture

Dessvære har vi ikke alle deltagernavne
Med var bl.a.  Sergio Ortero, Armin Rotzler, Bente Rotzler, Bente Sloth Møller, Gudrun Adrion, Mekkie, Gundhild Blok,
Lars Tholander, Birthe Anna, Edith Moldt, Ulla Rerup, Else Frøsig, Mette Frøsig, Alvaro Abreu, Ene Langmack, Berit Kyed, Elke Møller, John xxxx, Goergina H. Jensen, Laila Olsen,
Ulrike Rasmussen, Ria Korsholm Madsen, Inken Østerby
UNG KUNST: Luna Rotzler
----------

06-10– 12-10-17

Menneske, hvordan?

Ulla Fenn & Mogens Frederiksen

----------

13-10– 26-10-17

Stort og småt

Berit Kyed, Else Frøsig, Mette Frøsig

----------

27-10– 02-11-17

livsvandring

Melsene Laux

----------

03-11– 16-11-17

Lad øjet tænke

Paletpiger/Optimister Helen Lausten, Helle Bo Tagesen, Signe Jacobsen, Ene Langmack, Gitte Reid, Helen Lausten, Signe Jacobsen, Sussie Herold

----------

17-11-2017 – 27-11-2017

Laboratirium 4
FIFTY SHADES OF GREY

Hanne Kaas, Bodil Hansen, Hanne Jacobsen, Nina Tholander

----------

08-12-17 – 00-01-18

Censureret

Saxi Aquia/Sabine Kreutzstein, Andreas Vium Olsen, Anne-Marie Just, Bent Andersen, Bjørn Thomsen, Bodil Bjerregaard, By BEJ /Birgit Esbjerg Jacobsen, Carina Krusell, Carsten Medom Madsen, Christa Conradsen, Christian Petersen, Christian Ristau, Claus Axelsen, Dorthe Christensen, Elisabeth A.A. Fens, Else Frøsig, Else Larsen, Erwin Schrankenmüller, Erwin Schrankenmüller, Flemming Kastaniegaard, Hanne A Jacobsen, Hanne Saugbjerg, Heidegrit Gröning, Heinke Preuss, Helen Dalvig, Helene Michelsen, Inge Von Krottnaurer, Ingrid Rasta Thomsen, Jan V. Jensen,, Jürgen Baum, Jürgen Nielsen, Jürgen Nielsen, Jørgen Hørning, Karen Wendelboe, Karin Baum, Karin Jensen, Klaus Utecht, Leif Nissen, Leila Holberg, Lene Kjær Netterstrøm, Levin Sepstrup, Marianne Kjær Nissen, Marie-Luise Liebe, Marit Beckmann, Mette Frøsig, Ninna Mørk Bækshøj, Norbert Rath, Poul Peter Thygesen, Rita Arndrup Poulsen, Selma Goebel, Susanne Cleemann, Susanne Hövelmann-Schulze, Tine Knudsen, Torben Lundsted, Tove Jørgensen.

----------

 

Udstillinger 2018

29-12-17 -
14-01-18 

censurerede udstilling

Saxi Aquia/Sabine Kreutzstein, Andreas Vium Olsen, Anne-Marie Just, Bent Andersen, Bjørn Thomsen, Bodil Bjerregaard, By BEJ /Birgit Esbjerg Jacobsen, Carina Krusell, Carsten Medom Madsen, Christa Conradsen, Christian Petersen, Christian Ristau, Claus Axelsen, Dorthe Christensen, Elisabeth A.A. Fens, Else Frøsig, Else Larsen, Erwin Schrankenmüller, Erwin Schrankenmüller, Flemming Kastaniegaard, Hanne A Jacobsen, Hanne Saugbjerg, Heidegrit Gröning, Heinke Preuss, Helen Dalvig, Helene Michelsen, Inge Von Krottnaurer, Ingrid Rasta Thomsen, Jan V. Jensen,, Jürgen Baum, Jürgen Nielsen, Jürgen Nielsen, Jørgen Hørning, Karen Wendelboe, Karin Baum, Karin Jensen, Klaus Utecht, Leif Nissen, Leila Holberg, Lene Kjær Netterstrøm, Levin Sepstrup, Marianne Kjær Nissen, Marie-Luise Liebe, Marit Beckmann, Mette Frøsig, Ninna Mørk Bækshøj, Norbert Rath, Poul Peter Thygesen, Rita Arndrup Poulsen, Selma Goebel, Susanne Cleemann, Susanne Hövelmann-Schulze, Tine Knudsen, Torben Lundsted, Tove Jørgensen.

26-01-– 08-02

BGK møder konfuce

BGK ( elever fra Kunstskolen)
Amalie Lindegaard Baldersbæk, Freja Oldrup, Jacob Clausen, Rikke Hedegaard, Rikke Hedegaard, øren Marcussen, Ann, NATI FOX (natascha)  , Sofie Brag
----------

16-02– 22-02-18

Zhongguo

Sönke Büsen  AFLYST
----------

16-02– 22-02-18

Kunstino

Inge Olsen
----------

02-03– 15-03-18

Qvindfolk ensomhed

Ulla Reup, Anne grethe Nielsen, Laila Olsen, Annette Møller, Edith Moldt, Birthe Cornelius, Christa Conradsen, Karen Anne Jørgensen, Birthe Anna, Marianne Kjær Nissen, Gitte Reib, Hanne Christensen
UNG KUNST: My Little Pony, Rosa og Amanda
----------

16-03– 22-03-18

Strik uden grænser

Mette Larsen

-----------

23-03– 05-04-18

Påskeudstilling

Karen Anne Jørgensen, Erik Pedersen, Kirsten Steenfatt, Edel Hansen, Britt Herskinn, Lene Kloch, Christa Ryborg, Lisbeth Holm, Eckart Kitter, Edel Kitter, Inga L. Selmer Hammer, Susanne Hövelmann- Schultze, Torsten Schulze, Hanne Nothlev, Anne Dorthe Østergaard, Bente Rotzler, Ninna Mørk Bækshøj, Anne Grethe Nielsen, Ene Langmack, Bente Sloth Møller, Marina Christiansen, UNG KUNST: My Grau

-----------

06-04– 19-04-18

Kunstpunkt åben 2018
en verden fuld af farver

Ulrike H. Rasmussen, Norbert Rath, Britt Herskinn, Elke Marie Møller, Thomas Meseberg, Jonna Jørgensen, Jonna Jørgensen, Grete Hansen, Karin Smidt Philipsen, Louise Christensen, Louise Christensen, Christa Nielsen, Jane Pedersen, Susanne Hövelmann- schultze, Torsten Schulze, Erika Sandholdt, Didde Christine  Asmussen, Lissie Hengeberg, Sonja Jensen, Anne Grethe Nielsen, Marie Voss, Jette Chaline Christensen, Susanne Jønsson, Gisela Gräning, Bodil Bjerregaard, Karin Jensen, Imke Splittgerber, Lisbeth Andersen, Birgitte Girke Pedersen, Bertina Kærager-van Eijck, Hanne Pinholt, Lis Møller, Hanne Knudsen, Hanne Rebekka Teresse Kock, Erik Jørgensen, Hanne A. Jacobsen, Else Marie Petersen, Erik Moldt.
UNG KUNST: Silas og Remy Fredensborg Sandvej

-----------

20-04– 03-05-18

Spilopper på loftet

ART10
Conni Sandholdt, Pia Rygaard, Britta Goosmann, Bodil Jacobsen, Lykke Bæk Seffinger, Ulla frank Rerup, Lajla Hartig, Heribart Kremsler
UNG KUNST: 4. kl. Nydamskolen

-----------

04-05– 17-05-18

Plads til alle

Poul Peter Thygesen, Elke Møller, Jeppe Nedergaard, Lone Hylander, Lilian Meier, Ria Korsholm Madsen, Mette Hansson, Marie Luisa Hinrichsen, Berit vedelgart, (Aliou) Paco Diop, Freja Arildsen, Ana Neto (Anisa Neto
UNG KUNST: Børnebørn

-----------

18-05– 31-05-18

Fantasi former og farver
De tre måske flere:

Ingrid Duus, Arne, Jessen, Lisbeth Holm, Erik Pedersen, Majbrit Maagaard, Jørgen Deichgraeber
UNG KUNST: 2 c. Dybbølskolen

-----------

01-06 – 14-06-18

VI

Bente Bryde, Aase Hyldal, Inge Schrankenmüller, Ingrid Jæger, Jesus Ortega Aguilera, Edel Hansen, Bente Rotzler
UNG KUNST: Hørup skole 1. c

-----------

16-06-– 28-06-18

Værkets sommer udst 1

Alvaro Abreu, Armin Rotzler, Johanne Hansen, Ulla Høi, Lisbeth Holm, Anne Henningsen, Lars Tholander, Edith Moldt, Ria Korsholm Madsen, Berit Kyed, Ene Langmack, Hanne Jacobsen, Bente Rotzler, Ida Nielsen, Bente Sloth Møller, Carina Krusell, Else Frøsig, Karin Jensen, Bente Lauridsen, Mette Frøsig, Ruth Søe, Ulrikke Rasmussen

-----------

29-06 – 05-07-18

Voltesen og Nielsen

Claus Voltesen, Anne Grethe Nielsen

06-07– 26-07-18

værkets sommer udst 2

Armin Rotzler, Armin Rotzler, Lilian Meier, Lars Tholander, Ingrid Duus, Jytte Larsen, Edith Moldt, Alvaro Abreu, Ene Langmack, Erik Pedersen, Hanne Jacobsen, Bente Rotzler, Mette Frøsig, Else Frøsig, Ruth Søe, Carina Krusell, Karin Jensen, Inge Hingst, Laila Olsen

-----------,

27-07– 09-08-18

Lys på Land og vand  

Helen Dalvig, Anne-Marie Just, Laila Olsen,

10-08– 23-08-18

Jeg valgte mig et Als

Inga L. Selmer Hammer, Sønke Büsen, Connie Heitmann, Erik Pedersen, Jørgen Deichgraeber, Ingrid Duus, Johanne Jacobsen, Bente Rotzler, Lilian Meier, Lisbeth Holm

-----------

31-08– 05-09-18

Kunsthåndværker marked

Bente Rotzler, Elke Møller Susanne Hovelmann-Schulze, Lillian Meier, Lisbeth Holm, Ria Korsholm Madsen, Allan Hansen (,Børge og Ingeborg Jürgensen, Kirsten Hammeleff Hamann,  Helen Lausten, Carina Krusell, Marianne Kjær Nissen, Marianne Kjær Nissen

-----------

06-09– 13-09-18

Stort og småt

Ene Langmack, Gitte Reid, Helen Lausten, Sussie Herold, Lene Kjær Netterstrøm

-----------

14-09– 20-09-18

Sensommer

Lissi Scheel Jacobsen, Karin Smidt Phlipsen, Bodil Bjerregaard, Unny Bojsen, Hanne Christensen, Susanne Hövelmann-Schultze, Anne Grethe Nielsen,

-----------

21-09– 04-10-18

Farver og former

Marie Luisa Hinrichsen,  Berit Vedelgardt, Ingrid Duus, Nina Bekhøj, Ingrid Andreasen, Unny Bojs
en, Susanne Hövelmann-Schulze Pia Merete Korsholm

-----------

05-10– 14-10-18

Vinduer

Tirsdagsmalerne
Conni Sandholdt, Lykke Bæk Seffinger, Lykke Bæk Seffinger, Hanne Jønsson, Aase Simonsen, Grethe Jørgensen, Christa Conradsen, Poul Meier, Inga Selmer Hammer
UNG KUNST: 3. kl. Oksbøl skole

-----------

26-10 – 09-11-18

PULS

Kirsten Steenfatt, Karin Jensen, Karin Jensen, Joan Riis, Laila Olsen, Hanne Jacobsen, Ninna Tholander, Bodil Bjerregaard, Christa Conradsen

-----------

10-11– 22-11-18

Nanna Agger

Nanna Agger

-----------

07-12.18 – 13-01. 19 

Censureret udstil 2018/19

Anne-Marie Just, Adrion Gudrun, Anette Slot, Anne Grethe Nielsen, Annemette Heltoft, Annette Morsing, Anni Rasmussen, Aske Jonatan Kreilgaard, Barbara  Wortmann, Berghild L. Holst, Betty Nielsen, Birgit Esbjerg Jakobsen, Bodil Bjerregaard, Christian Dworak, Edith Brecht-Ziegler, Else Friis Hansen, Else Frøsig, Elva Hansen, Erik Fredens, Hanne A. Jacobsen Hanne Nothlev, Heinke Preuss, Helen Nagel Helene Michelsen, Ilse Kristine Agerup, Inge Christensen, Inger Margrethe Dethlefsen, Ingrid Hagen, Ingrid Rasta-Thomsen, Jan .V Jensen, Jutta Bollmann, Jutta Wittich, Jørgen Hørning, Kaj F. Nielsen, Karin Baum, Karin Helene jensen, Kristian Jørgensen, Leila Holberg, Lene Vidding, Linda Høyer, Lisbet Thorøe Larsen, Marie Voss, Mette Frøsig, Mogens Frederiksen, Ulla Fenn
Preben Knud Andersen, Ruth Søe, Selma Goebel, Sten Børsting, Susanne Cleemann, Tine Knudsen Torben Lundsted

-----------

Udstillinger 2019

04-01-19-13-01-20

KunstPunkts åbne censurerede udstilling

Anne-Marie Just, Adrion Gudrun, Anette Slot, Anne Grethe Nielsen, Annemette Heltoft, Annette Morsing, Anni Rasmussen, Aske Jonatan Kreilgaard, Barbara  Wortmann, Berghild L. Holst, Betty Nielsen, Birgit Esbjerg Jakobsen, Bodil Bjerregaard, Christian Dworak, Edith Brecht-Ziegler, Else Friis Hansen, Else Frøsig, Elva Hansen, Erik Fredens, Hanne A. Jacobsen Hanne Nothlev, Heinke Preuss, Helen Nagel Helene Michelsen, Ilse Kristine Agerup, Inge Christensen, Inger Margrethe Dethlefsen, Ingrid Hagen, Ingrid Rasta-Thomsen, Jan .V Jensen, Jutta Bollmann, Jutta Wittich, Jørgen Hørning, Kaj F. Nielsen, Karin Baum, Karin Helene jensen, Kristian Jørgensen, Leila Holberg, Lene Vidding, Linda Høyer, Lisbet Thorøe Larsen, Marie Voss, Mette Frøsig, Mogens Frederiksen, Ulla Fenn

----------

25-01– 07-02-19

Lycy Pic BGK

Cecilie Gaba Klitgaard, Cecilie Gaba Klitgaard, Maja Hasberg, Marina Lund Nissen, Mathilda Phiri, Olivia Guldberg, Simone Juice, Sofie Viktoria Jensen
UNG KUNST: Als Friskole

----------

08-02–14-02-19

Vølvens Spådom / Kinesisk kunstforståelse 

Sönke Büsen

 

----------

15-02 – 28-02-19

Håndholdt

Hanne Kaas Laursen

----------

15-02– 28-02-19

Mine træer

Kirsten Steenfatt
UNG KUNST: 4 piger fra Valby

----------

01-03– 14-03-19

Kvindekampe

Anne Grethe Nielsen, Birthe Anna Tordrup, Christa Conradsen, Edith Moldt, Edith Moldt, Gitte Reid Wind, Gudrun Adrion, Hanne Christensen, Lajla Hartig, Marianne Kjær Nissen, Ulla Rerup
UNG KUNST: Børnehold Søndejyllands Kunstskole

----------

15-03– 21-03-19

Strikkerebelerne slår op

Mette Larsen., Anita Hjorth Volkmann,, Anja Hjorht Nielsen, Anne Mette Jørgensen, Bettina Redder, Ditte Sønderhousen, Ida Marie Søndergaard, Line Bødker Olsen, Mette Dahl, Mette Nygaard Nielsen,, Pernille Bentzon, Susanna Christensen, Tine Binzer

----------

22-03– 04-04-19 

Plast i naturen - naturen i plast

Bodil Senn, Annette Møller, Christa Conradsen,  Karin Baum, Marie-Luise Liebe, Susanne Hövelmann-Schulze, Torsten Schulze,  Ulla Rerup, Ulrike Rasmussen
UNG KUNST: Rinkenæs skole

----------

05-04 –11-04-19

Knasterne

Tove Hansen, John Iversen, Inken Østerby, Hjørdis Hansen, Elke Møller, Ria Korsholm Madsen, Margit Lolk
UNG KUNST: Broager skole 2.--A 2. B
Mesterværker

----------

12-04– 25-04-19

Kp Påske udstilling

Arne Jessen, Bodil Bjerregaard, Britta Lehmann, Charlotte Hansen, Elke Møller, Erik Pedersen, Susanne Hövelmann-Schulze, Inga Korsholm, Inge Hingst, Ingeborg Jurgensen, Ingrid Duus, Johanne Jacobsen, Jytte Larsen, Karen Anne Jørgensen, Karin Smidt Philipsen, Kirsten Thilsing Hansen, Lilian Meier, Lisbeth Holm, Margit Lolk Sørensen, Marina Christiansen, Pia Korsholm
UNG KUNST: Broager skole 2.--A 2. B
Mesterværker

----------

26-04– 09-05-19

VI

Bente Bryde, Bente Rotzler, Edel Hansen, Ingrid Jæger, Jesus Ortega Aguilera, Kirsten Christensen, Rita Jensen, Aase Hyldal
UNG KUNST: Luna Rotzler og Mads Christian Laursen

----------

10-05– 23-05-19

Komplxkitet

Grafiker og billedkunstner
Mette Mailund Strong
UNG KUNST: 3. A Humlehøj – Monstre

----------

24-05– 28-05-19

Finurlige fund

( stuen)

Anne Dorthe Østergaard, Annemarie Abildtrup Søgaard,
Erik Fredens, Susan Bleeg
UNG KUNST 3. A Humlehøj – Monstre

----------

24-05 –28-05-19

Fantasiens verden( 1.sal)

Jytte Nissen, Pia Korsholm
UNG KUNST: 3. A Humlehøj – Monstre

----------

07-06 – 27-06-19

KunstPunkt Åben 2019/ En Mangfoldighed

Anne Doris Lyng, Anne Grethe Nielsen, Anne Merete Nilausen, Bodil Bjerregaard, Bärbel Kock,
Edda Kock, Hanne A. Jacobsen, Ingrid Andreasen, Ingrid Rasta-Thomsen, Jette Jørgensen, Jutta Bollmann, Jørgen Hørning, Karin Mohrdieck, Kirsten Lindegaard, Lis Egtved, Lisbet Thorup Larsen, Lissi S. Jacobsen, Margit Lolk Sørensen, Marie Voss, Mette Krog Hansson, Pia Korsholm, Roberto Gavin, Susanne Cleemann,
Svend Erik Andreasen, Ulrike Neuhaus, Unny Boisen.
----------

28-06– 04-07-19

Årgang 52

Anne Grethe Nielsen
UNG KUNST: At leve er ikke nok
Danske Diakonhjem Dalsmark

----------

05-07- 18-07-19

Mixed Media

Anne-Grethe Lorenzen, Britta Margrethe Ulbrandt,
Erna Bendorf, Lilian Christiansen
gæsteudstiller: Sandecollection: keramiksamling

----------

19-07– 01-08-19

Garten-T-räume

Eckernförde Gruppe
Gaabriele Michelsen, Marianne Harms.Metzger, Rita Buettner, Rita Buettner, Silke Claussen, Uta Masch

----------

02-08 –08-08-19

Alt i Filt

Hanne Nothlev, Britta Hæstrup

----------

09-08- 14-09-19

Arbejdene udstilling

Anne Grethe Nielsen, Freja, Ib Trebbien, Kirsten Trebbien, Lilian Meier, Lisa

----------

16-08– 22-08-19

sommergæster

Heidegrit Gröning, Birgit Bock, Jutta Wittich

----------

16-08– 22-08-19

Tranparens

Hoptrupskov gruppen, Erik Fredens, Ole Møller, Anne Kristiansen

----------

23-08– 29-08-19

To venner

Hanne Jacobsen, Kirsten Tielsing Hansen
UNG KUNST: Børnebørn

----------

30-08– 05-09-19

Kunsthåndværker marked

Allan Hansen, Elke Møller, Erik Pedersen, Helen Laustsen, Karen Anne Jørgensen, Kirsten Hammeleff Hamann, Lillian Meier, Lisbeth Holm, Lissi Scheel, Margit Lok Sørensen, Marianne Kjær Nissen, Ria Korsholm Madsen, Sussie Herold

----------

06-09 – 12-09-19

Blå september

Paletpigerne og optimisterne
Ene Langmack, Gitte Reid Wind, Helen Laustsen, Lene Netterstrøm, Sussie Herold
UNG KUNST: Kløverbørnene

----------

13-09- 19-09-19

Udstilling aflyst

Kunstneren dukkede ikke op

----------

27-09– 17-10-19

Aske

Inge Kjær

----------

25-10– 07-11-19

Kunsthåndværk væve, strikke sy pileflet

Allan Koch, Bente Lauridsen, Dagmar Bødewadt, Elin Matthiesen, Else Valeur, Ida Nielsen, Inge Brodersen, Inge Hingst Christensen, Johanne Jacobsen, Kirsten Koch, Pia Christensen, Ulla Høi

08-11– 14-11-19

Galleri Lillekobbel

Eliane Karecki, Leila Holberg, Luise Bøttern

----------

15-11– 21-11-19

Musikkens farver

Conni Sandholdt, Grethe T. Jørgensen, Hanne Jønsson, Johnny Frederiksen, Karen Restad, Lykke Bæk Seffinger, Poul Meier, Aase Simonsen
UNG KUNST: Oksbøl friskole 3. kl.

----------

07.12 – 12-01-20

Censureret udstilling

Helen Dalvig , Peter  K.Endres , Anette Slot , Kaj Flemming Nielsen , Jørgen  Hørning ,Kirsten Steenfatt , Jan V. Jensen , Anne-Marie Just , Hanne Jacobsen,  Mette Larsen, Beth Lehner , Leila Holberg , Claus Axelsen , Bodil Bjerregaard , Lotte Kejser ,Christel Burmeister-Gronau, Æja, Erik Pedersen, Lene Kjær Netterstrøm, Christel Burmeister-Gronau, Kirsten Stubben, Lilian Meier, Finn Vestergård Larsen, Ellen Madsen, Ilse Kristine Agerup, Karin Jensen, Lena Kristiansen, Lisbeth Thejl Belschner, Andreas Hens, Anne Østergaard, Mette Skov Mærsk, Ingrid Rästa –Thomsen, Anibal Kislo, Karin Smidt Philipsen, Conny Kristiansen, Rita Ballegaard, Ulrike H. Rasmussen, Selma Goebel, Else Fredlev, Henriette H. Rask Else Frøsig, Deborah  Damgaard-Hansen, Hanna Rask Grøndal, Christian Ristau, Mette Frøsig, Jan Malenda, Imke Splittgerber, Berit Marianne Kyed, Jutta Bollmann, Lone Hylander, Majbritt Biegel, by BEJ, Signe Kirstein Lanter, Bent Andersen, Anne Grethe Nielsen, Gurli Jansen, Helle Hee Degaardt, Elmar Mønster, Heidi Minetti, Janne Holbech,

----------